潘瑞吉简介
www.zg-xbwh.com   2014-01-26 11:30:11   浏览次数:

  沈阳军区副政治委员,中将军衔。1945年10月出生于浙江省永嘉县。1963年2月参加中国人民解放军。1965年12月加入中国共产党。历任战士、班长、排长、宣传干事、秘书科秘书,宣传科副科长、科长,团政治处主任、副政治委员、政治委员,师政治委员,南京军区司令部直工部政治委员,南昌陆军学院政治部主任、政治委员,某集团军政治委员,南京军区政治部主任,沈阳军区政治部主任、副政治委员。1993年7月晋升为少将军衔,2002年7月晋升为中将军衔。是中共十五、十六大代表,第十一届全国政协委员。

  Shenyang military region deputy political commissar, will rank.In October 1945, was born in yongjia county of zhejiang province.In February 1963 to the Chinese people's liberation army (PLA).In December 1965 to join the communist party of China.Successive warrior, monitor, platoon leader, publicity director, secretarial section secretary, deputy section chief XuanChuanKe, section chief, group director of the political section, deputy political commissar, political commissar, political commissar, straight xiaohong, political commissar of the nanjing military region command, nanchang, political commissar, director of the political department of the army college, an army political commissar, political department of nanjing military region, director of shenyang military region, deputy political commissar, director of the political department.In July 1993, promoted to major general ranks, promoted to lieutenant general rank in July 2002.Is the communist party of China (15, 16 big represents, the eleventh session of the CPPCC national committee.

相关热词搜索:潘瑞吉

上一篇:常生荣简介
下一篇:聂义斌简介

分享到: 收藏